A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion
ID: 3266089 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 44% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 24% of the respondents said they are confident with their country's banking system. (c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
I am confused with if it is with in 44% or 4% . Cause 44% is too much for margin of error I am considering it to be 4%. PLease revert on this.
a) here margin of error E =0.04
for no prior estimate p=0.5
for 99% CI; z=2.5758
therefore sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =~1037
b) for p=0.24
therefore sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =~757
c) we can see in part a) for no preliminary estimate sample size requirement is higher.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.