An article gave the following summary information for fracture strengths (MPa) o
ID: 3266528 • Letter: A
Question
An article gave the following summary information for fracture strengths (MPa) of n = 144 ceramic bars fired in a particular kiln: x = 75.80, s = 3.98. (a) Calculate a (two-sided) confidence interval for true average fracture strength using a confidence level of 95%. (Round your answers to two decimal places.) () MPa Does it appear that true average fracture strength has been precisely estimated? Yes, this is a very narrow interval. No, this is a very wide interval. (b) Suppose the investigators had believed a priori that the population standard deviation was about 4 MPa. Based on this supposition, how large a sample would have been required to estimate mu to within 0.5 MPa with 95% confidence? ceramic barsExplanation / Answer
a) Margin of error = (1.976692*3.98)/Sqrt(144) = 0.655603
95% Interval
(75.80-0.655603, 75.80+0.655603)
= (75.14, 76.46)
b) Sample size = (1.960*4/0.5)^2 = 246 (nearest integer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.