Assume that 1 out of 100 fighters observed on a radar are from enemies flying ov
ID: 3266832 • Letter: A
Question
Assume that 1 out of 100 fighters observed on a radar are from enemies flying over a war zone. A friend-foe detection system of three radars are used to detect the targets. Each radar has a probability of detection of 90% and false alarm rate of 5%. The system uses a majority rule, i.e., if the system determines there is a target (no target) when the majority of the radars determines there is a target (no target). (a) Find the probability of detection of the system. (b) Find the false alarm rate of the system.Explanation / Answer
a) Probability of detection = P(at least 2 out of 3 correct detections)
= 3 x 0.9x0.9x0.1 + 0.9x0.9x0.9
= 0.972
b) False alarm rate = P(2 or more false alarms)
= 3x0.05x0.05x0.95 + 0.05x0.05x0.05
= 0.00725
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.