The following data represent the asking price of a simple random sample of homes
ID: 3267925 • Letter: T
Question
The following data represent the asking price of a simple random sample of homes for sale. Construct a 99% confidence interval with and without the outlier included. Comment on the effect the outlier has on the confidence interval.
164500,143000,459900,200500,279900,205800,181900,147800,219900,242900,187500,264900,
a. Construct a 99% confidence interval with the outlier included.
($___, $___)
b.Construct a 99% confidence interval with the outlier removed.
c.Comment on the effect the outlier has on the confidence interval.
Explanation / Answer
a) Sample mean would be = $224875
Sample Standard deviation = $85656.34
Margin of error = (T.INV(0.99+(0.01/2),11)*85656.34)/Sqrt(12) = 76796.83
99% Interval
($224875-$76796.83, $224875+$76796.83)
= ($148078, $301672)
So, Interval is ($148078, $301672)
b) We will remove $459900 from the data
Sample mean would be = $203509.1
Sample Standard deviation = $45220.38
Margin of error = (T.INV(0.99+(0.01/2),10)*45220.38)/Sqrt(11) = 43211.32
99% Interval
($203509.1-$43211.32, $203509.1+$43211.32)
= ($160298, $246720)
So, Interval is ($160298, $246720)
c) Outlier will increase the Width of interval
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.