Suppose that a decision maker’s utility as a function of her wealth, x , is give
ID: 3268312 • Letter: S
Question
Suppose that a decision maker’s utility as a function of her wealth, x, is given by U(x) = ln (2x) (where ln is the natural logarithm).
The decision maker now has $10,000 and two possible decisions. For Alternative 1, she loses $1000 for certain. For Alternative 2, she loses $0 with probability 0.9 and loses $5,000 with probability 0.1. Which alternative should she choose and what is her expected utility (rounded to 2 decimals)?
a) she is indifferent between both alternatives
b) alternative 2, expected utility is 9.83
c) alternative 1, expected utility is 9.10
d) alternative 1, expected utility is 9.80
Explanation / Answer
For alternative 1, the expected utility is computed as:
E(U1) = Ln( 2*(10000-1000)) note that as there is a loss of 1000 for certain therefore x = -1000
E(U1) = Ln( 2*(9000)) = Ln(18000) = 9.7981
Therefore the expected utility of first alternative is 9.7981
Now for our second alternative, the expected utility is computed as:
E(U2) = 0.9* Ln( 2*(10000-0)) + 0.1*Ln( 2*(10000-5000))
E(U2) = 0.9* Ln(20000) + 0.1*Ln(10000) = 8.9131 + 0.9210 = 9.8341
Therefore the expected utility of second alternative is 9.8341
Therefore she should go with alternative 2 with an expected utility of 9.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.