Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr

ID: 3269443 • Letter: T

Question

The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to determine the following Age 15-19 Number of Multiple Births 40-44 obability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years od P(30 to 39) (Round to three decimal places as needed) b. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old invot P(not 30 to 39)(Round to three decimal places as needed ) c. Determine the probability that a randomly selected multliple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years old Pless than 45) (Round to three decimal places as needed ) Enter your answer in each of the answer boxes search

Explanation / Answer

Total number of births for women 15-54 years old = 94 + 507 + 1633 + 2821 + 1843 + 371 + 117 = 7386

a)

Total number of births for women 30-39 (30-34 and 35-39) years old = 2821 + 1843 = 4664
P(30 to 39) = 4664/7386 = 0.631

b)

P(not 30 to 39) = 1 - 0.631 = 0.369

c)

P(less than 45) = P(15 to 19) + P(20 to 24) + P(25 to 29) + P(30 to 34) + P(35 to 39) + P(40 to 44)
= (94 + 507 + 1633 + 2821 + 1843 + 371) / 7386 = 0.984

d)

P(atleast 20) = 1 - P(less than 20) = 1 - P(15 to 19)
= 1 - 94/7386 = 1 - 0.013 = 0.987

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote