Assume a film costs $76M to produce and to market Assume that there is a 22% cha
ID: 3272594 • Letter: A
Question
Assume a film costs $76M to produce and to market
Assume that there is a 22% chance that a film will be a “hit” and generate $222M in sales, and a 78% chance that film will be “average” and generate $30M in sales
For any film, a sequel can be produced, either at the same time as the first film or after the sales from the first film are known
If the sequel is filmed at the same time as the original film, the cost is $95M
If the sequel is filmed after the original film, the cost will be $122M
If a sequel is produced, it has a 90% chance of generating the same sales as the original film, and a 10% chance to have the opposite result (i.e., a 10% chance for the sequel of a “hit” to be only “average”, and a 10% chance for the sequel for an “average” film to become a surprise “hit”).
If it is decided in advance that both a film and its sequel will be produced at the same time, what is the expected net value after for the two films? Choose the answer that is closest to correct.
–$39M
–$16M
–$12M
$14M
$20M
–$39M
–$16M
–$12M
$14M
$20M
Explanation / Answer
Here in this case, both the film and its sequel is produced at the same time cost = $ 95 M
Produce and market cost = $76M
so Total cost = $ 95M + $76M = $171 M
Here P(Hit) = 0.22 and Total revenue for hit = $222M
P(Average) = 0.78 and total revenue for average = $ 30 M
so if original has the same sales as sequal, its probability = 0.9
original has opposite sales as squal, its probability = 0.1
so Total revenue = 0.22 * 222 + 0.22 * 0.9 * 222 + 0.22 * 0.10 * 30 + 0.78 * 30 + 0.78 * 0.10 * 222 + 0.78 * 0.90 * 30 = $ 155.232
so Expected profit or loss = $ 155.232 - $ 171 = -$16M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.