Historical data indicates that only 20% of cable customers are willing to switch
ID: 3274513 • Letter: H
Question
Historical data indicates that only 20% of cable customers are willing to switch companies. If a binomial process is assumed, then in a sample of 20 cable customers, what is the probability that exactly 2 customers would be willing to switch their cable? A) 0.1 B) 0.04 C) 0.137 D) 0.206 E) 0.794I'm unsure of how to work this out. Historical data indicates that only 20% of cable customers are willing to switch companies. If a binomial process is assumed, then in a sample of 20 cable customers, what is the probability that exactly 2 customers would be willing to switch their cable? A) 0.1 B) 0.04 C) 0.137 D) 0.206 E) 0.794
I'm unsure of how to work this out. A) 0.1 B) 0.04 C) 0.137 D) 0.206 E) 0.794
I'm unsure of how to work this out.
Explanation / Answer
Solution:- The probability that exactly 2 customers would be willing to switch their cable is 0.137.
p = 20/100 = 0.20
n = 20, x = 2
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x = 2) = 0.1369
P(x = 2) = 0.137
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.