For a class project, you randomly ask fellow students whether they smoke. A summ
ID: 3275074 • Letter: F
Question
For a class project, you randomly ask fellow students whether they smoke. A summary of the response is given in the table below.
Male Female Smokes A 68 Does Not Smoke B 355
Unfortunately, the two entries for males were lost when your roommate spilled coffee on your work. However, before this happened, you determined that:
1. 18.3333333333333% of surveyed males smoke.
2. 59.1666666666667% of surveyed nonsmokers were female.
Based on this additional information, determine the missing table values A and B. (Your answers should be whole numbers.)
A =
B =
Explanation / Answer
from above 59.1666666666667% of surveyed nonsmokers were female.
therefore 355/(B+355) =0.5917
B =600-355=245
now 18.3333333333333% of surveyed males smoke.
therefore A/(A+245) =0.18333
A =55
therefore A =55
B =245
male female smokes A 68 does not smokes B 355Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.