Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Experience has shown that the probability of passing a particular exam if a stud

ID: 3277691 • Letter: E

Question

Experience has shown that the probability of passing a particular exam if a student studies for 6 hours or more the previous day is 0.74, and that the probability of passing this exam is only 0.39 if the student studies for less than 6 hours the previous day, 85 percent of students actually do study for 6 or more hours the day before the exam. Suppose a student is chosen at random, and the number of hours they studied the previous day is not known. Answer using 3 digits past the decimal place. a) What is the probability that the student studied for at least 6 hours and passes the exam? Submit Answor Tries 0/2 b) What is the probability that the student passes the exam? Submit Answer Tries 0/2 c) If the student passes the exam, what is the probability that they studied for 6 or more hours the previous day? Submit Answer Tries 0/2

Explanation / Answer

A) P(student studied at least 6 hours and passes) = 0.74x0.85 = 0.629

B) P(student passes the exam) = 0.629 + (1-0.85)x0.39 = 0.688

C) P(studied 6 hours or more | student passes exam) = p(student studied 6 hours or more and passes) / p(student passes)

= 0.629/0.688

= 0.914

The probability that they do both is not zero. So, they are not mutually exclusine

NO

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote