Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular conducting loop of radius 11.0 cm is located in a region of homogeneo

ID: 3278213 • Letter: A

Question

A circular conducting loop of radius 11.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.500 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 185 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.40 in 21.0s.

A. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.

B. Calculate the magnitude of the current induced in the loop while the field is increasing

C. With the magnetic field held constant at its new value of 1.20 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 8.10 s.

Explanation / Answer

According to the given problem,

a)The emf is equal to -d/dt, where =BA.

= AdB/dt

= *0.112*0.5*[2.4 - 10/21

= 1.267 mV

b) The current is,

I = /R

I =1.267*10-3/185

I = 6.85*10-6 A

c) In the last example,

= BdA/dt = 1.20**[0.112 - 0]/8.1

= 5.6516 mV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote