An ac series circuit contains a resistor of 30 ohms, an inductor of 4.5 mH and a
ID: 3278480 • Letter: A
Question
An ac series circuit contains a resistor of 30 ohms, an inductor of 4.5 mH and a variable capacitor. If the frequency of applied voltage is 400 Hz, to what setting should the capacitor be set if resonance is achieved? A) 43.2 mu F B) 156 mu F C) 35.18 mu F D) 133.2 mu F E) 7.09 mu F A multiple slit diffraction grating has a slit separation of 4 times 10-6 m. Find the wavelength of the monochromatic light that will have its 3 order bright fringe diffracted through an angle of 42 degree. (1 nm = 10^-9 m) A) 3.6 times 10^-6 B) 3.864 times 10^-6 C) 0.8922 times 10^-6 D) 2.1 times 10^-6 E) 0.286 times 10^-6Explanation / Answer
14. given, resistor, R = 30 ohms
inductor, L = 4.5 mH = 4.5*10^-3 H
frequency of applied voltage, f = 400 Hz
let the capacitor be C
then, for resonance
1/wC = wL [ that is, capacitative reactance = inductive reactance]
so, w^2 = 1/LC [ where w is angular frequency]
so w = 2*pi*f
hence
4*pi^2*f^2 = 1/LC
C = 1/4*pi^2*f^2*L = 1/4*pi^2*400^2 * 4.5*10^-3 = 3.518*10^-5 F = 35.18 micro F
so the answer is c) 35.18 micro F
15. given, slit seperation, d = 4*10^-6 m
order number, n = 3
diffraction angle = 42 deg = 42*3.14/180 rad = 0.73266 rad
now for multi slit diffraction
the nth order bright fringe is found at angle theta
wherer theta is given by
theta = n*lambda/d
where lambda is the wavelength of the light
so,
sin(0.73266) = 3*lambda/4*10^-6
lambda = 8.9217*10^-7 m = 0.8922*10^-6 m
so the answer is
C) 0.8922*10^-6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.