A 27.5 kg child stands on the edge of a stationary merry-go-round of mass 165, k
ID: 3278564 • Letter: A
Question
A 27.5 kg child stands on the edge of a stationary merry-go-round of mass 165, kg and radius 2.11 m. The rotational inertia of the merry-go-round about its axis of rotation is 139. kg*m^2. The child catches a ball of mass 1.83 kg thrown by a friend. Just before the ball is caught, it has a horizontal velocity of 12.0 m/s that makes an angle of 37.0 degree with a line tangent to the outer edge of the merry-go-round, as shown in the overhead view of figure 12-44. What is the angular speed of the merry-go-round just after that ball is caught? rad/sExplanation / Answer
Conserving angular momentum
initial momentum=final momentum
mvrsin(thteta)=I*w +(M+m)r^2*w
theta=90-37=53 degrees
r=2.11 m
I=139
M=27.5 kg
m=1.83 kg
we got
w=0.137 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.