A Magenta ball is dropped from a 70m tall building. One second later, a Cyan col
ID: 3279044 • Letter: A
Question
A Magenta ball is dropped from a 70m tall building. One second later, a Cyan colored ball is thrown downward at 20m/s. (A.) How long does it take for the Cyan ball to catch up to the magenta ball? (B.) How high above the ground are they when they meet? (C.) What is the velocity of the Magenta ball at that moment? (D.) What is the velocity of the Cyan ball when they meet? A Magenta ball is dropped from a 70m tall building. One second later, a Cyan colored ball is thrown downward at 20m/s. (A.) How long does it take for the Cyan ball to catch up to the magenta ball? (B.) How high above the ground are they when they meet? (C.) What is the velocity of the Magenta ball at that moment? (D.) What is the velocity of the Cyan ball when they meet? A Magenta ball is dropped from a 70m tall building. One second later, a Cyan colored ball is thrown downward at 20m/s. (A.) How long does it take for the Cyan ball to catch up to the magenta ball? (B.) How high above the ground are they when they meet? (C.) What is the velocity of the Magenta ball at that moment? (D.) What is the velocity of the Cyan ball when they meet?Explanation / Answer
Let the balls meet after time t
distance after which the ball meets be S
it will be the same for both the balls
S = ut + 0.5gt^2 = 0.5*9.8*t^2 for magenta ball ---------(1)
S = 20(t-1) + 0.5*9.8*(t-1)^2 for Cyan ball ------(2)
4.9t^2 = 20(t-1) + 4.9(t-1)^2
4.9t^2 = 20t - 20 + 4.9t^2 + 4.9 - 9.8t
10.2t -15.1 = 0
A) t = 1.48 s
B)S = 4.9t^2= 4.9*(1.48^2) = 10.73 m
70 - 10.73 = 59.26 m
C) v = u +at
v = 0 + 9.8*1.48 = 14.504 m/s
D) v = u + at
= 20 + 9.8*1.48 = 34.504 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.