Doppler Shift If an atom is moving when it emits light, the frequency v that is
ID: 3279079 • Letter: D
Question
Doppler Shift If an atom is moving when it emits light, the frequency v that is observed in the lab will be Doppler shifted relative to the frequency v_0 in the atom's rest frame. For light that travels along the r-axis, the lab frequency is given by v = v_0 times (1 + v_x/c), correct to first order in inverse powers of the speed of light c. Here v_x is the atom's x-component of velocity Take the light source to be sodium vapor at T = 10^3K, and take v_0 = 5.09 times 10^14 Hz. The mass of a sodium atom is 3.82 times 10^-26 kg. Imagine that a spectroscope is oriented along the x-axis. (a) Determine the probability distribution P(v)dv for receiving a photon in the frequency range v to v + dv. The probability distribution is to be normalized to unity. (For convenience, allow |v_x| to exceed the speed of light, but provide justification for that mathematical approximation.) (b) what is the root mean square spread of lab frequencies? That is, what is((v - v_0)^2)^1/2 How large is that spread in comparison with the natural frequency v_0?Explanation / Answer
a) probability distribution , P(v)dv = vo2 * sqrt(1 - vx2/c2) dv
b) root mean square spread of lab frequencies =>
v' = sqrt(3 * 8.314 * 1000/3.82 * 10-26)
= 8.08 * 1014 Hz
=> minimum lab frequency = 8.08 * 1014 - 5.09 * 1014
= 2.99 * 1014 Hz
=> maximum lab frequency = 8.08 * 1014 + 5.09 * 1014
= 13.17 * 1014 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.