A crane is lifting a wrecking ball supported by a 27 m long, 1.9 cm diameter ste
ID: 3279327 • Letter: A
Question
A crane is lifting a wrecking ball supported by a 27 m long, 1.9 cm diameter steel cable (Ultimate Strength = 540 MN/m2). The mass of the wrecking ball is 870 kg. The modulus of elasticity of the cable is 570x103 MN/m2.
A.When the wrecking ball is stationary, by how much is the cable stretched?
(include units with answer)
A Mega-Newton is 1,000,000 Newtons
B.If the wrecking ball is accelerating down at 3.4 m/s2, by how much is the cable stretched?
(include units with answer)
D.For the three cases examined in parts A-C, what is the minimum factor of safety?
Hint #1:A Mega-Newton is 1,000,000 Newtons
Explanation / Answer
given
mass of ball = m = 870 kg
length of supporting cable, l = 27 m
diameter of cable, d = 1.9 cm
Ultimate strength of cable, U = 540*10^6 N/m^2
Modulus of elasticity of cable, E = 570*10^9 N/m^2
1. for stationar ball, let the strech in cable be dl
then stress = 4mg/pid^2
strain = dl/l
so from hookes law
stress/straikn = E
4mg*l/pi*d^2*dl = E
putting in values
4*870*9.81*27/pi*0.019^2*dl = 570*10^9
dl = 1.425 mm
2. when wrecking ball is accelerating down at a = 3.4 m/s/s
stress = 4F/pi*d^2
where mg - F = ma
F = m(g - a)
hence
4*870*(9.81 - 3.4)*27/pi*0.019^2*dl = 570*10^9
dl = 0.9316 mm
3. for upward acceleration of a = 3.4 m/s/s
stress = 4F/pi*d^2
where mg - F = -ma
F = m(g + a)
hence
4*870*(9.81 + 3.4)*27/pi*0.019^2*dl = 570*10^9
dl = 1.92 mm
4. factor of safety in case 1 : stress/ultim atestrength = 4*870*9.81/pi*0.019^2*540*10^6 = 0.055 < 1 so its safe
factor of safety in case 2 : stress/ultim atestrength = 4*870*(9.81-3.4)/pi*0.019^2*540*10^6 = 0.0364 < 1 so its safe
factor of safety in case 3 : stress/ultim atestrength = 4*870*(9.81 + 3.4)/pi*0.019^2*540*10^6 = 0.075 < 1 so its safe
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.