What is the intensity of sound from a band with a sound level of 123 dB?(I_0 = 1
ID: 3279446 • Letter: W
Question
What is the intensity of sound from a band with a sound level of 123 dB?(I_0 = 10^-12 W/m^2 a. 2.0 w/m^2 b. 123 W/m^2 c 1.23 W/m^2 d. 12.3 W/m^2 e. 20 W/m^2 The intensity level of sound 18 m from a jet airliner is 120 dB. At what distance from the airplane will the sound intensity level be a tolerable 100 dB? (Assume spherical spreading of sound.) a. 232 m b. 120 m c. 13 m d. 360 m e. 8 m A 520-Hz whistle is moved toward a listener at a speed of 50 m/s. At the same time, the listener moves at a speed of 70 m/s in a direction away from the whistle. What is the apparent frequency heard by the listener? (The speed of sound is 340 m/s.) a. 484 Hz b. 444 Hz c. 360 Hz d. 610 Hz e. 735 HzExplanation / Answer
here,
10)
I0 = 10^-12 W/m^2
let the intensity of light be I
dB = 123 dB
dB = 10 * log(I/I0)
123 = 10 * log(I/(1 * 10^-12))
solving for I
I = 2 W/m^2
the intensity of light is 2 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.