15 -20 points OSColPhys1 2.3.011 A student drove to the university from her home
ID: 3279991 • Letter: 1
Question
15 -20 points OSColPhys1 2.3.011 A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 12.0 km. The trip took 17.0 min. My Notes Ask Your Teacher (a) What was her average speed? km/h (b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0° south of east, what was her average velocity? km/h (250 S of E) (c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip? average speed km/h average velocity km/hExplanation / Answer
A) Average speed = distance /time
= 12km /(17/60 h)
= 42.35 km/h
B) average velocity = displacement /time
= 10.3 km / (17/60 h)
= 36.35 km/h
C) average speed = 12km /7.5 h
= 1.6 km/h
D) average velocity = displacement /time
= 0 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.