George pulls a 50kg sled to the right with a force of 85 N. The magnitude of the
ID: 3280080 • Letter: G
Question
George pulls a 50kg sled to the right with a force of 85 N. The magnitude of the frictional force acting on the sled is 56 New. A) what is the magnitude of the normal force acting on the sled? B) what is the acceleration of the sled? George pulls a 50kg sled to the right with a force of 85 N. The magnitude of the frictional force acting on the sled is 56 New. A) what is the magnitude of the normal force acting on the sled? B) what is the acceleration of the sled? A) what is the magnitude of the normal force acting on the sled? B) what is the acceleration of the sled?Explanation / Answer
Given,
m = 50 kg ; Fp = 85 N ; Ff = 56 N
A)The normal force will be:
N = mg
N = 50 x 9.81 = 490.5 N
Hence, N = 490.5 N
B)The net force atcing is:
Fnet = Fp - Ff
Fnet = 85 - 56 = 29 N
Fnet = ma =. a = Fnet/m
a = 29/50 = 0.58 m/s^2
Hence, a = 0.58 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.