[5] #2. A solid spherical mass M1 = 0.35 kg and radius 3.80 cm is concentric wit
ID: 3280403 • Letter: #
Question
[5] #2. A solid spherical mass M1 = 0.35 kg and radius 3.80 cm is concentric with a spherical shell
M2 = 0.54 kg and radius 7.20 cm as shown. A point mass m = 50.6 grams is at a distance of 4.88 cm from M1
the center of the solid sphere. Based on the shell theorems, determine the gravitational force on m. m
Answer: a. 4.96 x 10-10 N. b. 6.30 x 10-10 N. c. 7.64 x 10-10 N. d. 9.85 x 10-10 N. e. 1.48 x 10-9 N.
Explanation / Answer
Force due to M2 will be zero as m is inside the shell M2
net force on m = GM1m/r^2
= 6.674x10^-11x0.35x0.0506/(0.0488)^2
=4.96 x 10-10 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.