A long pair of wires conducts 24.0 A of dc current to, and from, an instrument.
ID: 3280532 • Letter: A
Question
A long pair of wires conducts 24.0 A of dc current to, and from, an instrument. The insulated wires are of negligible diameter but are 2.8 mm apart. A third wire is placed in the plane of the two wires shown in the figure below, parallel and just to the right. If it carries 24.0 A upward, what force per meter of length does it exert on each of the other two wires? Assume it is 2.8 mm from the nearest wire, center to center Force/length on left (farthest) wire: N/m 1 repulsive Force/length on right (nearest) wire: N/m : attractive #IY 2.8 mmExplanation / Answer
Given,
Current, I = 24 A
Distance, r = 2.8 mm
A) F/I = (2x10-7)(24)(24) / (2.8x10-3) = 0.041 N/m
B) F /l = (2x10-7)(24)(24) / 0.0056 = 0.021 N/m
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.