2x10^20 electrons flow through a cross section of a 3.80-mm-diameter iron wire i
ID: 3280748 • Letter: 2
Question
2x10^20 electrons flow through a cross section of a 3.80-mm-diameter iron wire in 6.0s what is the electron drift speed?
Explanation / Answer
electron density for iron = 8.5 * 1028 m-3
I = q * 2.00 * 1020 / 6
I = 1.6 * 10-19 * 2.00 * 1020 / 6
I = 5.33 A
r = 3.8 mm / 2 = 1.9 mm
Drift velocity = I / (n * q * A)
= (5.33) / (8.5 * 1028 * 1.6 * 10-19 * pi * (1.9 * 10-3)2)
electron drift speed = 3.45 * 10-5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.