42 N 2 FIGURE P4.27 ckp27) Assume that the three blocks m2 -3.0 kg and m3-5.0 kg
ID: 3280757 • Letter: 4
Question
42 N 2 FIGURE P4.27 ckp27) Assume that the three blocks m2 -3.0 kg and m3-5.0 kg Determine the acceleration given this system (in m/s 2) in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a 42.0 N force acts as shown on the number 3 block The masses of the three blacks are m-o.8 kg, A: 4.228:4C: 5.39 0: 6.09E: 6.89 F: 778G: 8.79 H: 9.94 Subeit Answer Tries 0y3 Determine the tension in the cord connecting the number 3 and the number 1 blocks Din N) A: 3.808:4.75C: 5.94 D: 7.43E:9.29F: 11.61 G: 14.5IM: 1.14 Submit Answer Tries 03 Determine the force exerted by the number 1 block on the number 2 block Cin N) A 469 5 B6r 7.33). D. 9.16) t 11.45F: 1432| C: G: 17.901 H: 22.37Explanation / Answer
here,
m1 = 0.8 kg
m2 = 3 kg
m3 = 5 kg
the accelration , a = net force /effective mass
a = ( 42)/( 0.8 + 3 +5) m/s^2
a = 4.77 m/s^2
the accelration is B) 4.77 m/s^2
the tension in the cord joining block 1 and block 3 , T = (m1 + m2) * a
T = ( 0.8 + 3) * 4.77 N
T = 18.14 N
the tension is H) 18.14 N
the force exerted by the number 1 block on the number 2 block , F = m2 * a
F = 3 * 4.77 N = 14.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.