A trunk of mass m 0.800 kg is pushed a distance d 199 cm up an incline with an a
ID: 3280960 • Letter: A
Question
A trunk of mass m 0.800 kg is pushed a distance d 199 cm up an incline with an angle of inclination theta = 220° by a constant horizontal force P= 275 N (see figure) The coefficient of kinetic friction between the trunk and the incline is 0.160. a) Calculate the work done on the trunk by the applied force P. Submit Answer Tries 0/6 b) Calculate the work done on the trunk by the frictional force Be careful - you will need to write down a free-body diagram and calculate the normal force for this part! Submit Answer Tries 0/6 c) Calculate the work done on the trunk by the gravitational force Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
Here ,
a) for the work done by the force P
work done by force P = P * d * cos(theta)
work done by force P = 275 * 1.99 * cos(22 degree)
work done by force P = 507 J
b)
frictional force , f = u * N
f = 0.160 * (m * g * cos(theta) + P * sin(theta))
f = 0.160 * (0.8 * 9.8 * COS(22 degree) + 275 * sin(22 degree))
f = 17.6 N
work done by frictional force = -f * d
work done by frictional force = - 17.6 * 1.99
work done by frictional force = -35.1 J
c)
work done by gravitational force = -m *g * d *sin(theta)
work done by gravitational force = - 0.80 *9.8 * 1.99 * sin(22 degree)
work done by gravitational force = -5.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.