Air at 15\'C and 1 atm flows over a 0.6-m-wide plate at 65\'C at a velocity of 4
ID: 3281028 • Letter: A
Question
Air at 15'C and 1 atm flows over a 0.6-m-wide plate at 65'C at a velocity of 4.5 m/s Compute the following quantities at x= 0.6 m. The properties of air at the film temperature of T-(Tg + T-V2-(65 + 15)/2-40C are = 1127 kg/m, cp = 1007 J/kg-K. ks 0.02662 W/m K, = 1.918 x10-5 kg/m-s, and Pr 07255. Required information 10.00 points Determine the local convection heat transfer coefficient in W/m2 K. (Round the final answer to two decimal places. You must provide an answer before moving on to the next part.)Explanation / Answer
Air Reynolds number = densityof air*velocity of air* distance/ viscosity of air = 1.127*4.5*0.6/1.918*10 -5 =1.586*105
For the forced convection, flow over a flat plate we use Pohlhausen equation,
Nusselt No = 0.664*(Reynolds No)0.5* (Prandtl No)0.33
Hence, (h.x/k) = (1.586*105)0.5*(0.7255)0.33
or, h. 0.6/0.02662 = 237.86
or, h = 10.533 w/m2K
so, convective heat transfer coefficient, h = h = 10.533 w/m2K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.