Prob-9 er cells paper that is supposed to have a weight of 75.Ogmi In a qualiny
ID: 3283197 • Letter: P
Question
Prob-9 er cells paper that is supposed to have a weight of 75.Ogmi In a qualiny inspectionm, the weights of the20 are measured. The sample mean of these weights is x-74.23pm spes of pape with a sample standard deviation ofs-205 ema "Can we beoonfident with 99 % confidence level that paper has an average weight of 75 Ans Justify your answer! Prob-10 Hospital workers who are routinely involved administrative radicactive tracer to patients are subject to a radiation exposure emacating from akin of the patint. In an experiment to asses the amount of is, radiation levels were measured at a distance of 50 cm from -28 patients who had been injected with a radioactive tracer, and a sample mean of 5.145 and sample std s- 0.7524 are obtained Can we be 99% confident th-the averige nition level at a 50 et distan e tom patient ?s no more than ab 557 Ans Sel: Prob-11 When it is opennting properly, a chemical plaet has a daily production rate that is pomally. dstribd with a mean of 885 tons/day and a standard deviation of 42 tons/day. During an analysis of period the output is measured with randoem sampling on 60 coesecutive drys, and the meun output is tober87 5 toneday. The manager clams that "le. 195 % prohahility datte plant ?s operat ng properly bherigheJustify yo rann er! Ans Sol: Prob-12 pressure 300 kPa into units of millinsion ofmersary and mesn.s entis Use specific gravity of Hg as Su 136, and g-10m/ Ans Ans: Sol Soli Prob-13 A digital-output pressare-measuring system has the following specifications: Range 0 to 3000 kPa 1.0% : 2 kPa Resolutiorn Temperature stability Specify the types 3kPa(O to S0 C) of these errors and calculate the uncertainty of pressure measurement with this transducer. Ans Sol:Explanation / Answer
Solution9:
sample mean=x bar=74.23
sample sd=s=2.05
n=sample size=29
conf.level=0.99
99% confidence interval for mean is
xbar-tcrit*s/sqrt(n),xbar+tcrit*s/sqrt(n)
t crit for n-1=29-1=28 df is
t crit=2.763
99% confidence interval for mean is
74.23-2.763*2.05/sqrt(29),74.23+2.763*2.05/sqrt(29)
73.178,75.282
lower limit=73.178
upper limit=75.282
the confidence interval range contains 75
73.178<75<75.282
ANSWER:YES
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.