A 1000 liter container has 400 liters of brine which contains 25 grams of salt.
ID: 3283203 • Letter: A
Question
A 1000 liter container has 400 liters of brine which contains 25 grams of salt. water containing 2 grams per liter of salt is introduced into the tank at a rate of 5 liters per minute. This salty water is immediately mixed into the container and is being drained from the tank at a rate of 3 liters per minute. Based on this information, which of the following statements best characterizes the volume of brine in the tank at time t = 250 minutes?
The volume of brine is between 400 liters and 550 liters
The volume of brine is between 550 liters and 700 liters
The volume of brine is between 700 liters and 850 liters
The volume of brine is between 850 liters and 1000 liters
Explanation / Answer
At the beginning how much solution in the tank ? 400L ok,how much solution inthe tank after 1 min ?400+5(L flowing in per min )-3(L Flowing out per min )
=400+5-3=402L
and after 2 min ?400+(5-3)2=404L,
so,The volume of brine is between 850 liters and 1000 liters
therfore after t minutes there is 400+(5-3)t L of solution
after 250 minutes it will be 900L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.