a bucket that weighs 4 lb and a rope of negligible weight are used to draw water
ID: 3286469 • Letter: A
Question
a bucket that weighs 4 lb and a rope of negligible weight are used to draw water from a well that is 80 ft deep. the bucket is filled with 40 lb of water and is pulled up at a rate of 2 ft/s, but the water leaks out of a hole in the bucket at a rate of 0.2 lb/s. find the work done in pulling the bucket to the top of the well.Explanation / Answer
v = 2 ft/s constant h = 80 ft w = 40 lbs The work on the bucket is a function of height--->h dwork = F(h)*dh dwork = weight(h)*dh weight(t) = 40 - 0.2t but t = h/v weight(h) = 40 - 0.2(h/v) --->[40 - 8] = 32 lbs at top work = ? weight(h) * dh work = ?[40 - 0.2(h/v)] dh ft work = ?[40 - 0.1h] dh ft work = 40h - 0.1*0.5*h^2 ft work = 40*80 - (0.1*0.5*80^2) = 3200 ft-lbsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.