Calculus II Use a(t) = -32 ft/s^2 as the acceleration due to gravity. An object
ID: 3287301 • Letter: C
Question
Calculus II Use a(t) = -32 ft/s^2 as the acceleration due to gravity. An object is thrown vertically downward from the top of a 480 foot building with an initial velocity of 64 ft/s. With what velocity does the object hit the ground. Please show all work and steps to get full credit. Complete solutions are greatly appreciated. If you are sending a picture please make sure that the image is bright enough to an see and read it. Thank you! Please note the course code is Mat 242 (Calculus II). Please disregard MAT 103 course code listed below. The Chegg software would not allow me to enter Mat 242 and the only course code available was mat 103.Explanation / Answer
v^2 - u^2 = 2as v^2 = u^2 +2as = 64^2 + 2 x 32 x 480 = answer the above equation used is obtained by simple calculus which is the main concern of your problem v = ? a dt v = at + C v(0) = u u = a * 0 + C C = u v = at + u s = ? v dt s = ? (at + u) dt s =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.