A well designed and safe workplace can contribute greatly to increased productiv
ID: 3289683 • Letter: A
Question
A well designed and safe workplace can contribute greatly to increased productivity. The accompanying data on maximun weight of lift (MAWL in kg) was randomly selected from the population of healthy males age 18 – 30. Does the following data suggest that the population mean is equal to 25 kg? The population standard deviation is 5.45. Use a significance level of 0.10.25 23 27 21 24 22 23
a. z = ± 2.576
b. t = 1.44
c. Z = - 2.576
d. t = 1.943
A well designed and safe workplace can contribute greatly to increased productivity. The accompanying data on maximun weight of lift (MAWL in kg) was randomly selected from the population of healthy males age 18 – 30. Does the following data suggest that the population mean is equal to 25 kg? The population standard deviation is 5.45. Use a significance level of 0.10.
25 23 27 21 24 22 23
a. z = ± 2.576
b. t = 1.44
c. Z = - 2.576
d. t = 1.943
A well designed and safe workplace can contribute greatly to increased productivity. The accompanying data on maximun weight of lift (MAWL in kg) was randomly selected from the population of healthy males age 18 – 30. Does the following data suggest that the population mean is equal to 25 kg? The population standard deviation is 5.45. Use a significance level of 0.10.
25 23 27 21 24 22 23
a. z = ± 2.576
b. t = 1.44
c. Z = - 2.576
d. t = 1.943
a. z = ± 2.576
b. t = 1.44
c. Z = - 2.576
d. t = 1.943
Explanation / Answer
Null Hypothesis (Ho): µ = 25
Alternative Hypothesis (Ha): µ ¹ 25
Level of significance is .05
Here the population standard deviation is given so we use z-test.
Let the given variable is x,
x
25
23
27
21
24
22
23
X bar = sum of x / n
= 165 / 7
= 23.5714
z = ( x bar – Mean) / ( SD / sqrt (n))
= (23.5714 - 25)/(5.45/sqrt(7))
= -0.69
The critical z from the table we get for 10% level of significance as (-/+) 1.645
The absolute value of the test statistics is less than the critical value of 1.645; we retain the null hypothesis.
At 10% level of significance there is sufficient evidence to conclude that the population mean is equal to 25 kg.
Note: If the level of significance is 1% then the critical value would be (-/+) 2.576 (option a).
x
25
23
27
21
24
22
23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.