Find the critical value, t_c for c = 095 and n = 16. State the value of d.f. use
ID: 3290209 • Letter: F
Question
Find the critical value, t_c for c = 095 and n = 16. State the value of d.f. used. A) 2.602 B) 2.131 C) 2.120 D) 2.947 d.f = Find the margin of error for the given values of c, sigma, and n. c = 0.98, sigma = 0.78, n = 150 A) 0.08 B) 0.11 C) 0.15 D) 0.12 A survey of 100 fatal accidents showed that 16 were alcohol related. Find a point estimate for p, the population proportion of accidents that were alcohol related. A) 0.84 B) 0.190 C) 0.16 D) 0.138 Construct the indicated confidence interval for the population mean mu using the t-distribution. State the value of d.f. used. c = 0.99, x = 22.4, s = 3.8, n = 19 A) (18.7, 24.1) B) (17 2, 23.6) C) (19.9, 24.9) D) (16.3, 26.9)Explanation / Answer
1)
df = 16 - 1 = 15
critical value = (0.95,15) = 2.131
choose B)
2)
margin of error = 2.33 * 0.78/sqrt(150)
= 0.15
choose C)
3)
point estimator = 16/100 = 0.16
choose c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.