Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You plan to conduct a survey to find what proportion of the workforce has two or

ID: 3291115 • Letter: Y

Question

You plan to conduct a survey to find what proportion of the workforce has two or more jobs. You decide on the 90% confidence level and state that the estimated proportion must be within 4% of the population proportion. A pilot survey reveals that 6 of the 48 sampled hold two or more jobs. (Use z Distribution Table.)

How many in the workforce should be interviewed to meet your requirements? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)

How many in the workforce should be interviewed to meet your requirements? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)

Explanation / Answer

here margin of error E =0.04

for 90% CI; z=1.64

estimated proportion p=6/48=0.125

therefore  Number of persons to be interviewed =p(1-p)*(Z/E)2 =184

please revert for any clarification required,

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote