A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 63.2 in.
ID: 3291340 • Letter: A
Question
A survey found that women's heights are normally distributed with mean 63.2 in. and standard deviation 2.6 in. The survey also found that men's heights are normally distributed with a mean 67.2 in. and standard deviation 2.7. Complete parts a through c below. a. Most of the live characters at an amusement park have height requirements with a minimum of 4 ft 9 in. and a maximum of 6 ft 3 in. Find the percentage of women meeting the height requirement. The percentage of women who meet the height requirement is %. (Round to two decimal places as needed.) b. Find the percentage of men meeting the height requirement. The percentage of men who meet the height requirement is %. (Round to two decimal places as needed.) c. f the height requirements are changed to exclude only the tallest 5% of men and the shortest 5% of women. What are the new height requirements? The new height requirements are at least in, and at most in. (Round to one decimal place as needed.)Explanation / Answer
a) We know 1 feet = 12 inch
P(57<W<75)
= P((57-63.2)/2.6<Z<((75-63.2)/2.6)
= 99.14%
So, answer is 99.14%
b) P(57<M<75)
= P((57-67.2)/2.7<Z<((75-67.2)/2.7)
= 99.80%
So, answer is 99.80%
c) Tallest 5% of men
= 1.645*2.7+67.2 = 71.6 inch
Shortest 5% of women
= -1.645*2.6+63.2 = 58.9 inch
So, new height requirements are at least 58.9 in and at most 71.6 inch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.