A person\'s blood glucose level and diabetes are closely related. Let x be a ran
ID: 3291446 • Letter: A
Question
A person's blood glucose level and diabetes are closely related. Let x be a random variable measured in milligrams of glucose per deciliter (1/10 of a liter) of blood. Suppose that after a 12-hour fast, the random variable x will have a distribution that is approximately normal with mean = 89 and standard deviation = 25. Note: After 50 years of age, both the mean and standard deviation tend to increase. For an adult (under 50) after a 12-hour fast, find the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.)
(a) x is more than 60
(b) x is less than 110
(c) x is between 60 and 110
(d) x is greater than 140 (borderline diabetes starts at 140)
Explanation / Answer
Sigma = 25
Mean = 89
P(X>60) = P(Z>60-89/25) = P(Z>-1.16) = 1-.1230 = .8770
P(X<110)= P(Z<110-89/25) = P(Z< .84) = .7995
P(60<X<110) = .8770-.7995 = .8770-.7995 = .0775
P(X>140) = P( Z> 140=89/25)= P(Z> 2.04) = 1-.9791 = .0209
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.