Hi, I\'m having trouble with this HW problem, Please provide answers and show wo
ID: 3291496 • Letter: H
Question
Hi, I'm having trouble with this HW problem, Please provide answers and show work for problems a,b,c,d
The mean credit card debt for a 30 year old FEMALE living in NYC is approximately normally distributed with a mean debt of $8,478 and a standard deviation of $1,665. For parts a thru c, what is the probability that a 30 year old FEMALE living in NYC selected at random will have: a) A credit card debt less than $6,000? b) A credit card debt greater that $13,000? c) A credit card debt between $7,000 and $10,000? d) What minimum credit card debt that would separate the highest 5% credit card debt for a 30 year old female living in NYC?Explanation / Answer
A)
since mean = 8478,s.d=1665,
The probability of less than 6000 is P ( X<6000)=
=P ( X<60008478 )
=P{(X)/<(6000-8478)/1665)
Since{ (X)/} =z
P(z<-1.49)
=0.683
B)
since mean = 8478,s.d=1665,
The probability of greater than 13000 is P ( X>13000)=
=P ( X>130008478 )
=P{(X)/>(13000-8478)/1665)
Since{ (X)/} =z
P(z<2.72)
=0.0033
C)
Since =8478 and =1665 we have:
P (7000<X<10000 )=P ( 70008478< X<10000-8478) )
P ( (70008478)/1665<(X)/<(10000-8478)/1665)
Since Z=(x)/ , (70008478)/1665= -0.88and (100008478 )/1665=0.92
we have:
P ( 7000<X<10000)=P ( 0.88<Z<0.92 )
Use the standard normal table to conclude that:
P ( -0.88<Z<0.92)=0.6323
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.