Find the P-value for the indicated hypothesis test. 1) An airline claims that th
ID: 3291712 • Letter: F
Question
Find the P-value for the indicated hypothesis test.
1) An airline claims that the no-show rate for passengers booked on its flights is less than 6%. Of 380 randomly selected reservations, 18 were no-shows. Find the P-value for a test of the airline's claim
2) In tests of a computer component, it is found that the mean time between failures is 520 hours. A modification is made which is supposed to increase the time between failures. Tests on a random sample of 10 modified components resulted in the following times (in hours) between failures. 518 548 561 523 536
499 538 557 528 563
At the 0.05 significance level, test the claim that for the modified components, the mean time between failures is greater than 520 hours. Use the P-value method of testing hypotheses.
Explanation / Answer
question1
Null Hypothesis: P = 0.06 (Proportion of no-show rate for passengers booked on its flights )
Alt Hypothesis: P < 0.06 (Proportion of no-show rate for passengers booked on its flights)
Sample Proportion p hat = 18/380
= 0.04736
N = 380
Test statistic z =
= -1.0368
p value from z score < -1.0368 =0.1499 ( check standard normal table)
significance level not given in problem.
general scenario ,if p< alpha( reject null hypothesis)
otherwise failed to reject null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.