As a first step, the store seeks to estimate the percentage of pricing errors. T
ID: 3292048 • Letter: A
Question
As a first step, the store seeks to estimate the percentage of pricing errors. The internal auditors take a simple random sample of 26 line items from their inventory of 10,000 line items. The percentage of overpriced items in the sample is 0%, and the percentage of underpriced items in the sample is 7.7%.
A conservative 62% confidence interval for the percentage of line items in the store that are priced incorrectly would extend from (Q21)_____?(low) to (Q22)____? (high).
I would really like help with this question, what I have currently done is I've tried to calculate p which gave me .0029, then I plugged it into the formula k= (1/(1-p))^1/2 but I really don't think I'm doing this correctly because my values seem very off.
Explanation / Answer
conservative approach
n = 26
p = 0.5
z= 1.0
standard error = sqrt( 0.5 * 0.5/26) = 0.098
lower bound = 0.5 -0.098 = 0.402
upper bound = 0.5 + 0.098 = 0.598
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.