Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office

ID: 3292678 • Letter: T

Question

The time that a randomly selected individual waits for an elevator in an office building has a uniform distribution over the interval from 0 to 2.9 min. It can be shown that for this distribution = 1.45 and = 0.837.

(a) Let x be the sample average waiting time for a random sample of 14 individuals. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of x ? (Round the answer to three decimal places.)
x =  
x =  

(b) Answer Part (a) for a random sample of 53 individuals. (Round the answer to three decimal places.)
x =  
x =  

Explanation / Answer

Part-a

x = 1.45
x = 0.837/sqrt(14)=0.224

Part-b

x = 1.45
x = 0.837/sqrt(53)=0.115

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote