A botanist claims that the mean concentration of glucose in a plant\'s stem is a
ID: 3295155 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(A) Below are the null and alternate hypothesis
H0: mu = 0.3
Ha: mu not equals to 0.3
(B) From the given sample data we have
Test statistics, t = (0.31 - 0.3)/(0.1126/sqrt(12)) = 0.3077
(C) For 90% significance level, critical value of test statistics = 1.7959. As test statistics is less than critical value, we fail to reject the null hypothesis. This means there are not sufficient evidence to conclude that mean concentration of glucose in plant stem is not equals to 0.3
mean 0.31 std. dev. 0.1126 n 12Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.