Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed
ID: 3295923 • Letter: A
Question
Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed population and test the given claim. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. A coin mint has a speculation that a particular coin has a mean weight of 2.5 g. A sample of 39 coins was collected. Those coins have a mean weight of 2.49485 g and a standard deviation of 0.01847 g. Use a 0.05 significance level to test the claim that this sample is from a population with a mean weight equal to 2.5g. Do the coins appear to conform to the specifications of the coin mint?
What are the hypotheses? OA, Ho : =2.5 g H1 : 2.5 g OC. Ho : #2.5 g H1: 2.5 g O B. Ho : =2.5 g H1 2.5 g O D. Ho: = 2.5 g H1 :Explanation / Answer
a) hypothesis: option A is correct
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.00296
therefore test stat t =(X-mean)/std error =(2.49485-2.5)/0.00296 =-1.741
p value =0.0897
final conclusion: option A is correct
does the coins appear....---option A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.