Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Discrete Probability Distributions Lefties Suppose a friend of yours told you th

ID: 3297113 • Letter: D

Question

Discrete Probability Distributions

Lefties

Suppose a friend of yours told you that 10% of people in the population are left-handed. You randomly select 15 people from BSB123 and count the number of lefties in the sample, denoted X. Answer the following questions assuming people are either left or right handed but not both.

Find out the probability distribution of X and present the probability distribution in the form of a table using 5 decimal points in your answers. (You have to use Excel to calculate the probabilities, as the binomial table only gives the probabilities correct to 3 d.p.)

(2 marks)

How many lefties would you expect the sample of 15 contains using

the formula of expected value of discrete random variable

the binomial formula for expected value

(Show working.)

(2 marks)

Explain what expectation in statistics means in the context of the Lefties example.

(2 marks)

What is the probability of getting 5 or more lefties in the sample of 15?

(Show working.)

(2 marks)

If the sample contains 5 lefties, would you suspect your friend might be wrong? Discuss fully.

(2 marks)

Explanation / Answer

Question 1)

Excel Formula:

x

p (x)

0

=BINOMDIST(0,15,0.1,0)

1

=BINOMDIST(1,15,0.1,0)

2

=BINOMDIST(2,15,0.1,0)

3

=BINOMDIST(3,15,0.1,0)

4

=BINOMDIST(4,15,0.1,0)

5

=BINOMDIST(5,15,0.1,0)

6

=BINOMDIST(6,15,0.1,0)

7

=BINOMDIST(7,15,0.1,0)

8

=BINOMDIST(8,15,0.1,0)

9

=BINOMDIST(9,15,0.1,0)

10

=BINOMDIST(10,15,0.1,0)

11

=BINOMDIST(D11,15,0.1,0)

12

=BINOMDIST(D12,15,0.1,0)

13

=BINOMDIST(D13,15,0.1,0)

14

=BINOMDIST(D14,15,0.1,0)

15

=BINOMDIST(D15,15,0.1,0)

x

p (x)

0

0.20589

1

0.34315

2

0.26690

3

0.12851

4

0.04284

5

0.01047

6

0.00194

7

0.00028

8

0.00003

9

0.00000

10

0.00000

11

0.00000

12

0.00000

13

0.00000

14

0.00000

15

0.00000

Question 2)

np = 15 * 0.10 = 1.5 ~ 2

Approximately 2 lefties would you expect the sample of 15 contains.

Question 3)

Here if we are going to select the 15 people from BSB123 then the average number of people who would be lefties is approximately 2.

Question 4)

P ( x >= 5 ) = 1 – P ( x < 5 ) = 1 – ( P ( x = 0 ) + P ( x = 1 ) + P (x = 2) + P ( x = 3 ) + P (x = 4 ) )

                  = 1 – (0.20589+ 0.34315+ 0.26690+ 0.12851+ 0.04284)

                  = 0.01271

The probability of getting 5 or more is 0.01271

Question 5)

The probabilities of 5 lefties is 0.01047 which is less than .05, therefore we can say that my friend would be wrong here.

x

p (x)

0

=BINOMDIST(0,15,0.1,0)

1

=BINOMDIST(1,15,0.1,0)

2

=BINOMDIST(2,15,0.1,0)

3

=BINOMDIST(3,15,0.1,0)

4

=BINOMDIST(4,15,0.1,0)

5

=BINOMDIST(5,15,0.1,0)

6

=BINOMDIST(6,15,0.1,0)

7

=BINOMDIST(7,15,0.1,0)

8

=BINOMDIST(8,15,0.1,0)

9

=BINOMDIST(9,15,0.1,0)

10

=BINOMDIST(10,15,0.1,0)

11

=BINOMDIST(D11,15,0.1,0)

12

=BINOMDIST(D12,15,0.1,0)

13

=BINOMDIST(D13,15,0.1,0)

14

=BINOMDIST(D14,15,0.1,0)

15

=BINOMDIST(D15,15,0.1,0)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote