An existing inventory for a test measuring self-esteem indicates that the scores
ID: 3299289 • Letter: A
Question
An existing inventory for a test measuring self-esteem indicates that the scores have a standard deviation of 8 . A psychologist gave the self-esteem test to a random sample of 80 individuals, and their mean score was 63 . Construct a 95% confidence interval for the true mean of all test scores. Then complete the table below. Carry your intermediate computations to at least three decimal places. Round your answers to one decimal place.
What is the lower 95% confidence level?
what is the upper limit 95% confidence level?
Explanation / Answer
we know that confidence intervel = M ± t(sM)
Calculation
M = 63
t = 1.99
sM = (82/80) = 0.89
= M ± t(sM)
= 63 ± 1.99*0.89
= 63 ± 1.78
M = 63,
95% CI [61.22, 64.78].
lower confidence intervel =61.22
uppper confidence intervel =64.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.