Women concerned that they have breast cancer opt to have a biopsy done. Suppose
ID: 3300361 • Letter: W
Question
Women concerned that they have breast cancer opt to have a biopsy done. Suppose
that 30% of the women biopsied actually have breast cancer (the rate is high because only those
who are worried choose to do the biopsy and these women have a greater probability of having the
disease). Further suppose the test yields a false positive rate of 2% and a false negative rate of 14%.
(a)
What is the probability that a woman with a positive result has cancer?
(b)
What is the probability that a woman with a negative result has cancer?
Explanation / Answer
a) The women with poisitive result:
True positive rate: TP= TP/(TP+FN)= 0.3/(0.3+0.14) = 0.68182
b) The probability that a women with Negative result has cancer:
False Positive rate: FP= FP/Negative= 0.02/0.56 = 0.0357
Positive Negative Positive 0.3 0.14 0.44 Negative 0.02 0.54 0.56 0.32 0.54 1Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.