Suppose you are receiving a large shipment of Gizmos. The manufacturing standard
ID: 3300430 • Letter: S
Question
Suppose you are receiving a large shipment of Gizmos. The manufacturing standards provide that 1% turn out defective. You randomly select a sample of n = 20 from each lot and return the shipment if more are found defective. The probability of returning a shipment is: a 0.0169 b 0.0116 c 0.0058 d 0.0025 A test has 50 multiple choice questions. Each question has five choices. The test scores are measured f of 100. If a student guesses the answers for all 50 questions, what is the expected score? a 30 b 25 c 20Explanation / Answer
Ans:
21)Binomial distribution:
n=20
p=0.01
1-p=1-0.01=0.99
Probability of returning the defective=P(k>1)=1-BINOMDIST(1,20,0.01,TRUE)=0.0169
Option a is correct.
22)
As there are 5 choices for each question,so
probability of getting correct answer=1/5=0.2
Each question carries 2 marks as 50*2=100
Expected score=0.2*50*2=20
Option c is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.