Below are the range and standard deviation for a set of data. Use the range rule
ID: 3300469 • Letter: B
Question
Explanation / Answer
Given that,
Range = 39
Standard deviation = 11.953
To find estimated standard deviation,
Estimated standard deviation = Range/4
= 39/4
= 9.750
Thus, the estimated standard deviation is 9.750
Now, to check above approximation is acceptable or not
15% of standard deviation is,
0.15 * 11.953 = 1.793
and difference between actual stadard deviatio and estimated standard deviation is ,
11.953 - 9.750 = 2.203
Here, 2.203 > 1.793
i.e. error of the range rule of thumb approximation is greater than 15%.
Thus,
Answer: B) No, because the error of the range rule of thumb's approximation is greater than15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.