Suppose that a flaw in a certain computer chip installed in computers was discov
ID: 3301217 • Letter: S
Question
Suppose that a flaw in a certain computer chip installed in computers was discovered that could result in a wrong answer when performing a division. The manufacturer initially claimed that the chance of any particular division being incorrect was only 1 in 5 billion, so that it would take thousands of years before a typical user encountered a mistake. However, statisticians are not typical users; some modern statistical techniques are so computationally intensive that a billion divisions over a short time period is not outside the realm of possibility. Assuming that the 1 in 5 billion figure is correct and that results of different divisions are independent of one another, what is the probability that at least one error occurs in one billion divisions with this chip? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
Let , x be the number of error occur.
P( Error occur ) = p= 1 / 5000000000
Divisions are independent of one another.
So, x follows Binomial distribution with parameter p .
we have to find probability that at least one error occurs in one billion divisions with this chip.
That is P( x >= 1 ).
P( x >= 1) = 1 - P( x = 0 )
Using Excel, = Binomdist( x, n, p, 0 )
P( x = 0 ) = Binomdist( 0, 1000000000, 1/5000000000,0) = 0.818731
Hence,
P( x >= 1) = 1 - 0.818731 = 0.1812692
Probability that at least one error occurs in one billion divisions with this chip is 0.1812692
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.