Let F be the event that a student is enrolled in a finance course, and let S be
ID: 3303313 • Letter: L
Question
Let F be the event that a student is enrolled in a finance course, and let S be the event that a student is enrolled in a statistics course. It is known that 40% of all students are enrolled in a finance course and 35% of all students are enrolled in statistics. Included in these numbers are 15% who are enrolled in both statistics and finance. A student is randomly selected, and it is found that the student is enrolled in finance. What is the probability that this student is also enrolled in statistics?
0.15
0.75
0.375
0.50
0.80
0.15
0.75
0.375
0.50
0.80
Explanation / Answer
Ans:
P(F)=0.4
P(S)=0.35
P(F and S)=0.15
Using Conditional probability:
P(S/F)=P(F and S)/P(F)
=0.15/0.4
=0.375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.