According to a government study among adults in the 25- to 34-year age group, th
ID: 3303627 • Letter: A
Question
According to a government study among adults in the 25- to 34-year age group, the mean amount spent per year on reading and entertainment is $1,896. Assume that the distribution of the amounts spent follows the normal distribution with a standard deviation of $596. (Round your z-score computation to 2 decimal places and final answers to 2 decimal places.)
a) What percent of the adults spend more than $2,350 per year on reading and entertainment?
b) What percent spend between $2,350 and $2,800 per year on reading and entertainment?
c) What percent spend less than $1,150 per year on reading and entertainment?
2 a)
iven the following hypotheses:
H0: 12
H1: > 12
A random sample of 10 observations is selected from a normal population. The sample mean was 15 and the sample standard deviation 5.0. Using the 0.01 significance level:
State the decision rule. (Round your answer to 3 decimal places.)
Compute the value of the test statistic. (Negative answers should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)
What is your decision regarding the null hypothesis?
__________H0. There is______________ evidence to conclude that the population mean is greater than 12.
Explanation / Answer
SOlution2:
State the decision rule.
alpha=level of significance=0.01
if p<0.01 reject Null hypothesis
if p>0.01 fail to reject null hypothesis
Compute the value of the test statistic.
t=xbar-mu/sd/sqrt(n)
=15-12/5/sqrt(10)
=1.897
t=1.897
What is your decision regarding the null hypothesis?
degrees of freedom=n-1=10-1=9
alpha=0.01
p value=0.04516
p>0.01
Fail to Reject Null Hypothesis
Accept H0.there is no sufficient evidence to conclude that the population mean is greater than 12.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.