Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A saleswoman has 36 presentations scheduled for the coming month. Historically,

ID: 3304458 • Letter: A

Question

A saleswoman has 36 presentations scheduled for the coming month. Historically, 66% of her presentations have resulted in sales. It is reasonable to assume that her chance of making a sale in any given presentation is not affected by what happens in any other presentation. Find the following probabilities (to 3 decimals)

(a) What is the probability she makes at least 26 sales during the coming month?  

(b) What is the probability she makes less than 25 sales during the coming month?

(c) What is the probability she makes more than 29 sales during the coming month?

Explanation / Answer

This will be a binomial distribution with parameters:

n = 36, p = 0.66

a) P(At least 26)

= P(X > 26)

= 1 - P(X < 26)

= 1 - P(X < 25)

= 1 - binomdist(25, 36, 0.66, TRUE) [Excel Formula]

= 0.275

b) P(Less than 25)

= P(X < 25)

= P(X < 24)

= Binomdist(24, 36, 0.66, TRUE) [Excel Formula]

= 0.596

c) P(X > 29)

= 1 - P(X < 29)

= 1 - binomdist(29, 36, 0.66, TRUE) [Excel Formula]

= 0.018

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote