2 Bayes Theorem 2 Question:: From 2011 to 2015, more than a thousand Russian ath
ID: 3305295 • Letter: 2
Question
2 Bayes Theorem 2 Question:: From 2011 to 2015, more than a thousand Russian athletes in various sports, including summer, winter, and Para lympic sports, benefited from a state-run doping program. A new drug test being considered by the International Olympic Committee can detect the presence of a banned substance when it has been taken by the subject 98% the time. However, the test also registers a "false positive" in 4'% of the population that has never taken the banned substance a. If 4% of the athletes in question are taking the banned substance (96% are not taking it what is the probability that a random person that has a positive drug test is actually taking the banned substance?Explanation / Answer
We have
Given
P( Detect Substance/ Actually Take it) = 0.98
P( Detect Substance/Not Actually Take it) = 0.04
P( Taking Substance) = 0.04
P( Not taking Substance) = 0.96
We need to calculate
P( Taking Substance/Detect) = (0.98*0.04)/(0.98*0.04+0.96*0.04) = 0.5052 ( rounded to four places of decimal)
So, answer is 0.5052
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.